Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Beşamel Soslu Patates Çanakları
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kg patates
600 gr. tavuk but
3 diş sarımsak
1 kavanoz domates sos
taze kekik
sıvıyağ
tuz
karabiber

BEŞAMEL SOSUN İÇİN:

2 su b. süt
1 çorba k. un
2 çorba k. tereyağı
tuz
karabiber
muskat

ÜZERİ İÇİN:

kaşar peyniri

HAZIRLANIŞI:

Patatesleri haşlıyoruz ve eziyoruz. Tavuk butları küp doğruyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları soteliyoruz. Tavuk suyunu bırakıp çekince içine doğranmış sarımsağı atıyoruz. Taze kekiğini, tuzunu ve karabiberini veriyoruz. Domates sosunu döküyoruz. Beşamel sosu için, küçük bir tencereye tereyağını koyuyoruz. Unu ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Sütünü koyuyoruz ve çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Muskatı rendeliyoruz.

Yağlanmış fırın kabına top top haline getirdiğimiz ezilmiş patatesleri diziyoruz. Ortalarına bastırarak çukur haline getiriyoruz. Çukurların içine pişirdiğimiz tavuk soteyi paylaştırıyoruz. Üzerlerine beşamel sosu paylaştırıyoruz. Kaşar peynirini rendeliyoruz ve üstlerine koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
beşamel,sos,patates,çanak,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Mantarlı Erişteli Tavuk Sarma
Soğanları piyazlık doğruyoruz. Kırmızı biberlerin içini temizliyoruz ve doğruyoruz. Mantarları da ince dilimliyoruz. Tencereye sıvıyağ koyduktan sonra soğanı soteliyoruz. Biraz sonra kırmızı biberi ilave ediyoruz. Son olarak mantarı da ekliyoruz ve hepsini kavuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Mantarlı Biberli Tavuk Dolması
Mantarları ve biberleri doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı koyarak soteliyoruz.Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
Beşamel Soslu Tavuklu Enginar
Enginarları yayvan bir tencereye diziyoruz. Havucu dilimliyoruz ve enginarların üzerine koyuyoruz. Zeytinyağı tuz ve az su koyuyoruz. Kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Ayrı bir tencereye sıvıyağ döküyoruz, kuşbaşı tavuk etini koyarak kavuruyoruz. Soğanı ve sarımsağı doğrayarak ilave ediyoruz.
Püreli Külbastı Tavuk
Karıştırma kabına salçayı, yoğurdu koyup çırpma teliyle çırpıyoruz. İçine soğan ve sarımsağı rendeliyoruz.
Tavuklu Kozalı Enginar
Enginarların saplarını kesiyoruz. Üst kısmındaki koza yapraklarını da yarısına kadar kesiyoruz. Tencereye enginarları yanyana diziyoruz. Sıcak suyunu veriyoruz, kapağını kapatarak pişmeye bırakıyoruz. Enginarların piştiğini anlamak için, ortasındaki yaprakları çekiyoruz, kolayca gelirse yeteri kadar pişmiş
Piliç Soteli Patlıcan Beğendi
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közleyip soyuyoruz. Soyduktan sonra ince bir şekilde doğruyoruz. Tencerede, tereyağı ve unu kavurup sütü ekliyoruz.
Sebzeli Fesleğenli Tavuk Şiş
HAZIRLANIŞI: Garnitürü için, patatesleri ve havuçları soyuyoruz. İri küp şeklinde doğruyoruz. Geniş bir kaseye koyuyoruz. Arpacık soğanı da ilave ediyoruz.
Tavuk Çökertme
Sarımsakları ince doğruyoruz. Biberleri ayıklayarak ince ince doğruyoruz. Domatesleri soyuyoruz ve küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Tavuklu Kereviz
Kerevizleri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Kerevizleri tencereye alıyoruz. Suyunu koyuyoruz. Zeytinyağı, tuz ve biraz da toz şeker döküyoruz. Kapağını kapatıp pişmeye bırakıyoruz. Tavuk göğüs etini küçük küp şeklinde doğruyoruz.
Tavuk Köfteli Hamburger
Unu karıştırma kabına alıyoruz ve ortasını havuz gibi açıyoruz. Mayayı ortaya koyuyoruz. Unun üzerine tuzu ve şekeri serpiyoruz. Mayanın üzerine sütü ve sıvıyağı döküyoruz. Az da ılık su döküyoruz ve mayayı elimizle eritiyoruz. Açıyı yavaş yavaş genişleterek hamurumuzu yoğuruyoruz.
Tavuk Şiş
HAZIRLANIŞI: Patatesleri yıkıyoruz ve kuruluyoruz. Alüminyum folyodan patatesi saracak boyutta, patates sayısı miktarınca parçalar kesiyoruz.
Beşamel Soslu Tavuklu Enginar
Enginarları yayvan bir tencereye diziyoruz. Havucu dilimliyoruz ve enginarların üzerine koyuyoruz.
  • YORUMLAR