Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Beşamel Soslu Patates Çanakları
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

1 kg patates
600 gr. tavuk but
3 diş sarımsak
1 kavanoz domates sos
taze kekik
sıvıyağ
tuz
karabiber

BEŞAMEL SOSUN İÇİN:

2 su b. süt
1 çorba k. un
2 çorba k. tereyağı
tuz
karabiber
muskat

ÜZERİ İÇİN:

kaşar peyniri

HAZIRLANIŞI:

Patatesleri haşlıyoruz ve eziyoruz. Tavuk butları küp doğruyoruz. Derin bir tavaya zeytinyağı döküyoruz ve tavukları soteliyoruz. Tavuk suyunu bırakıp çekince içine doğranmış sarımsağı atıyoruz. Taze kekiğini, tuzunu ve karabiberini veriyoruz. Domates sosunu döküyoruz. Beşamel sosu için, küçük bir tencereye tereyağını koyuyoruz. Unu ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Sütünü koyuyoruz ve çırpma teliyle karıştırarak pişiriyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Muskatı rendeliyoruz.

Yağlanmış fırın kabına top top haline getirdiğimiz ezilmiş patatesleri diziyoruz. Ortalarına bastırarak çukur haline getiriyoruz. Çukurların içine pişirdiğimiz tavuk soteyi paylaştırıyoruz. Üzerlerine beşamel sosu paylaştırıyoruz. Kaşar peynirini rendeliyoruz ve üstlerine koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Kategorisi
Tavuk Yemekleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
beşamel,sos,patates,çanak,oktay usta,oktayusta
Benzer Tarifler
Ispanak Yatağında Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüslerini uzunlamasına dilimliyoruz. Buzdolabı poşetini kesip açıyoruz ve içine tavukları sırayla koyup üstüne poşet kapatıp et döveceğiyle biraz vurarak inceltiyoruz.
Mantarlı Tavuk Sarma
HAZIRLANIŞI: Soğanları, sarımsakları ve mantarı ince ince doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz.
Tavuklu Orman Kebabı
HAZIRLANIŞI: Tencereye sıvıyağı ve tereyağı koyuyoruz ve kuşbaşı tavuk etini ilave edip soteliyoruz.
Sebzeli Tavuk But
Patatesleri soyuyoruz ve ince yuvarlak şekilde dilimliyoruz. Patlıcan ve kabakları ince yuvarlak şekilde doğuruyoruz. Yağladığımız cam fırın kabına bir patlıcan, bir kabak, bir de patates şeklinde diziyoruz. Fesleğeni ve sarımsakları ince doğruyoruz.
Kaşarlı Pane Tavuk
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüsleri dilimliyoruz. Derin bir kaba diziyoruz. Üstlerine süt, maden suyu döküyoruz.
İç Pilavlı Hindi Dolması
Hindiyi bir tencereye koyuyoruz. Suyunu ilave ediyoruz ve 2 ila 2,5 saat kadar haşlıyoruz.
Makarnalı Tavuk Şiş
HAZIRLANIŞI: Tavuk etini küp küp doğrayıp çöp şişlere diziyoruz. Dikdörtgen cam fırın kabına tavuk şişleri diziyoruz. Üzerlerine tuz, karabiber kırıyoruz. Doğranmış sarımsakları katıyoruz.
Tavuk Ziyafeti
HAZIRLANIŞI: Tavuk kanatı, bageti ve kelebek kısmını karıştırma kabına alıyoruz. Sarımsağı üstüne rendeliyoruz.
Makarnalı Tavuk Şöleni
HAZIRLANIŞI: Tavuk göğüsleri şinitzellik dilimliyoruz. Geniş bir cam fırın kabına diziyoruz. Üstüne sütü ve sodayı döküyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp 1 saat marine etmeye bırakıyoruz. Geniş bir kaseye iki yumurtayı kırıp çırpıyoruz. Ayrı bir kaseye galeta unu, başka birine de unu koyuyoruz.
Makarnalı Tavuklu Karnabahar
Makarnayı suda haşlıyoruz ve süzüyoruz. Cam fırın kabının zeminine makarnayı yayıyoruz. Karnabaharı da bütün olarak haşlıyoruz.
Şehriye Pilavlı Tavuk Şiş
Tavuk göğüslerini incecik doğrayarak ya da kıyma makinasından geçirerek kıyma haline getiriyoruz. İçine soğanın yarısını rendeliyoruz.
Mantarlı Erişteli Tavuk Sarma
Soğanları piyazlık doğruyoruz. Kırmızı biberlerin içini temizliyoruz ve doğruyoruz. Mantarları da ince dilimliyoruz. Tencereye sıvıyağ koyduktan sonra soğanı soteliyoruz. Biraz sonra kırmızı biberi ilave ediyoruz. Son olarak mantarı da ekliyoruz ve hepsini kavuruyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz.
  • YORUMLAR