Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Ton Balıklı Avakado Kayığı
MALZEME LİSTESİ:

4 avakado
1 kase ton balığı
1 tutam dereotu
1 kırmızı soğan
1 limon
1 kase kiraz domates
zeytinyağı
tuz

HAZIRLANIŞI:

Avakadoları soyuyoruz ve enlemesine kesip ikiye ayırıyoruz. Çekirdeğini çıkarıyoruz. Limon suyu, zeytinyağı ve tuzu karıştırıyoruz, sos yapıyoruz. Avakadolaru bu sosa buluyoruz ve servis tabağına diziyoruz.

Ton balığını karıştırma kabına alıyoruz. Soğanı ve dereotunu doğrayıp ilave ediyoruz. Zeytinyağı ve tuz koyup karıştırıyoruz. Avakadoların üzerine salatayı paylaştırıyoruz. Üzerlerine 1 dal dereotu batırıyoruz. Kiraz domateseri ikiye kesip üzerlerine yarım yarım koyarak servis ediyoruz.
Oluşturma Tarihi
15.06.2015
Kağıtta Somon
MALZEME LİSTESİ:

1,5 kg somon fileto
2 soğan
1 patates
1 tutam biberiye
2 limon
tuz
karabiber
zeytinyağı

GARNİTÜRÜ İÇİN:

500 gr istiridye mantarı
3 diş sarımsak
1 tutam fesleğen
zeytinyağı
tuz
karabiber

HAZIRLANIŞI:

Soğanları ve patatesleri küp doğruyoruz. Yağlı kağıttan ortalama tepsi büyüklüğünde kare parçalar kesiyoruz. Yağlı kağıtların ortasına soğan ve patatesleri paylaştırıyoruz. Somon filetomuzu 8 porsiyon çıkacak şekilde kesiyoruz. Yağlı kağıtlardaki soğan ve patateslerin üzerine somonları koyuyoruz. Tuz ve karabiberini atıyoruz. Zeytinyağını döküyoruz. Limonları dilimliyoruz. Her balık parçasının üzerine bir tane biberiye dalı bir dilim de limon koyuyoruz. Yağlı kağıdın iki ucundan kaldırıp ortaya doğru katlıyoruz ve güzelce kapatıyoruz. Fırın tepsisine kağıtta balıkları diziyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.

Mantarları iri doğruyoruz. Tavaya zeytinyağı döküyoruz ve mantarları koyuyoruz, soteliyoruz. Fesleğeni ve sarımsağı doğruyoruz. Mantarın üzerine ekliyoruz ve karıştırarak pişiriyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıyoruz. Mantar pişince bir tabağa ya da kaseye koyuyoruz. Bu tabağı da servis tabağının ortasına koyuyoruz. Kenarlarına kağıtta somonları dizerek servis ediyoruz.
Oluşturma Tarihi
21.01.2015
Mısır Unlu Pane Levrek
MALZEME LİSTESİ:

3 levrek
1 kase mısır unu
tuz
karabiber

KIZARTMAK İÇİN:

sıvıyağ

SERVİSİ İÇİN:

karışık yeşillik
kırmızı soğan

HAZIRLANIŞI:

Levrekleri balıkçımıza fileto yaptırıyoruz. Levreklerin üzerine tuz ve karabiber atıyoruz. Mısır ununa levrek filetoları tamamen buluyoruz. Kızmış sıvıyağ da levrekleri kızartıyoruz. Karışık yeşillikleri elimizle kırarak servis tabağına koyuyoruz. Kırmızı soğanı halka doğruyoruz ve yeşilliğin üzerine koyuyoruz. Kızarmış levrekleri de üzerine koyarak servis ediyoruz.
Oluşturma Tarihi
05.12.2014
Hamsikoli
MALZEME LİSTESİ:

1 kg ayıklanmış hamsi
1 demet pazı yaprağı
3 pırasa
1 tutam dereotu
1 tutam maydanoz
1 su bardağı zeytinyağı
5 su bardağı mısır unu
tuz
karabiber
pul biber
su

HAZIRLANIŞI:

Hamsileri tamamen ayıklıyoruz, kılçığını da alıyoruz. Pazı yapraklarını, pırasaları, maydanoz ve dereotunu ince ince doğruyoruz. Karıştırma kabına doğradığımız malzemeleri koyuyoruz. Hamsileri de doğruyoruz ve karışıma ekliyoruz. Üzerine tuz, karabiber ve pul biber döküyoruz. Zeytinyağını da döküyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz. Mısır ununu da koyuyoruz ve yoğuruyoruz. Su ilave ederek kıvamını ayarlıyoruz. Yağlanmış yuvarlak cam fırın kabına harcımızı koyuyoruz ve üzerine elimizle bastırarak düzlüyoruz. Üzerine de biraz zeytinyağı döküyoruz ve üzerine yayıyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz.
Oluşturma Tarihi
05.12.2014
Fırında Palamut
MALZEME LİSTESİ:

4 palamut
2 soğan
1 limon
defne yaprağı
tuz
karabiber
zeytinyağı

SALATASI İÇİN:

4 haşlanmış patates
1 kase biberli zeytin
yarım demet semizotu
limon
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Palamutları balıkçımıza fileto yaptırıyoruz, ya da kendimiz yapıyoruz. Soğanları piyaz doğruyoruz. Fırın tepsisine yağlı kağıt seriyoruz. Üzerine doğradığımız soğanları serpiyoruz. Defne yaprağı atıyoruz. Üzerine de fileto palamutları diziyoruz. Üzerlerine zeytinyağı döküyoruz, değirmenden tuz ve karabiber kırıyoruz.

Limonu ince ve küçük doğrayıp balıkların üstüne serpiştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 210 derecelik fırında pişiriyoruz. Salatası için, haşlanmış patatesleri küp doğruyoruz. Biberli zeytinleri halka doğruyoruz. Semizotunu da doğruyoruz. Hepsini karıştırma kabına alıyoruz. Limonunu sıkıyoruz, zeytinyağı döküyoruz. Tuzunu da atarak balıkların yanında servis ediyoruz.
Oluşturma Tarihi
04.11.2014
Patatesli Levrek
MALZEME LİSTESİ:

3 levrek fileto
3 patates
2 diş sarımsak
1 tutam fesleğen
3 çorba k. tereyağı
tuz
karabiber
toz kırmızı biber

GARNİTÜRÜ İÇİN:

1 kıvırcık
3 salkım domates
2 dal taze soğan
renkli biberler
limon
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Tepsiye yağlı kağıt seriyoruz, levrek filetoları derili kısımları zemine bakacak şekilde diziyoruz. Üzerlerine tuz ve değirmen karabiber kırıyoruz. Üstlerine fesleğen yaprakları koyuyoruz. Sarımsakları ince ince doğrayıp balıkların üzerine diziyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve rendenin ince dilimleme kısmından dilimliyoruz. İnce dilim patatesleri balıkların üzerine uçları üstüste gelecek şekilde diziyoruz.

Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Fırından çıkınca levrekleri dikkatli bir şekilde servis tabağına alıyoruz. Patateslerin üstüne toz kırmızı biber serpiyoruz. Kıvırcık, yeşil soğan ve domatesten salata yapıp tabağın bir kenarına koyuyoruz. Renkli biberleri ince ince doğrayıp salatanın üstüne koyarak servis ediyoruz.
Kağıtta Sebzeli Çupra
MALZEME LİSTESİ:

4 çupra
1 patates
2 limon
1 soğan
1 havuç
1 pk. mantar
1 tutam maydanoz
tuz
karabiber
defne yaprağı
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Soğanı ve havucu ince ince doğruyoruz. Mantarları doğruyoruz. Patatesi de soyarak ince yuvarlak şekilde dilimliyoruz. Soğanı, havucu, mantarı karıştırma kabına alıyoruz. Maydanozu ince doğrayıp ilave ediyoruz. Harcı karıştırıyoruz. Çupralar yarıdan açılmış ve içleri temizlenmiş olmalı. Balıkların içlerine tuz ve karabiber serpiyoruz.

Zeytinyağı döküyoruz. Önce iki dilim patatesi koyuyoruz. Üzerine karışık sebze harcından koyuyoruz. Üzerine de defne yaprağı ve limon dilimi koyuyoruz. Üstünü kapatıyoruz. Yağlı kağıt kesip balıkları ayrı ayrı sarıyoruz. Fırın tepsisine diziyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişiriyoruz.
Pane Levrek
MALZEME LİSTESİ:

4 fileto levrek
2 yumurta
1 kase un
1 kase galeta unu
tuz
karabiber

SERVİSİ İÇİN:

6 patates
karışık yeşillik
domates
salatalık
biber
limon
zeytinyağı
biberiye
tuz
karabiber

HAZIRLANIŞI:

Patatesleri soyuyoruz ve elma dilimi şeklinde doğruyoruz. Geniş bir kaba patates dilimlerini koyuyoruz. Üzerine zeytinyağını, tuzunu ve karabiberini döküyoruz. Biberiye yapraklarından koyuyoruz ve harmanlıyoruz. İsteğe göre toz kırmızı biber de atabiliriz. Tepsiye yağlı kağıt seriyoruz ve patatesleri koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında pişiriyoruz. Büyükçe bir tabağa iki yumurtayı kırıyoruz ve çırpıyoruz. Ayrı bir tabağa unu, bir tabağa da galeta ununu koyuyoruz. Balıklara değirmenden tuz ve karabiber kırıyoruz.

Balık filetoları önce una buluyoruz, sonra yumurtaya sonra da galeta ununa buluyoruz. Büyük bir tavaya sıvıyağ koyup ısıtıyoruz. Balıkları kızartıyoruz. Servis tabağına bir kenara yeşillikleri bir kenara patatesleri koyuyoruz. Ortaya kızarttığımız balıkları koyuyoruz. Domatesleri ve salatalığı ince ince doğruyoruz. Karışık yeşillikten de koyarak servis ediyoruz.
Somon Izgara
MALZEME LİSTESİ:

1250 gr. somon fileto
5 haşlanmış patates
1 tutam yeşil soğan
roka
kiraz domates
tuz
karabiber
taze biberiye
zeytinyağı

HAZIRLANIŞI:

Somon fileto dilimlerini tabağa diziyoruz. Üzerlerine zeytinyağı, tuz, değirmen karabiber ilave ediyoruz. Biberiye yaprakları atıyoruz. Hepsini bir harmanlıyoruz. Ocak üzerinde ızgara tavaya zeytinyağı döküyoruz. Balıkları koyup çevirerek pişiriyoruz.

Haşlanmış patatesleri küçük küp şeklinde doğruyoruz ve karıştırma kabına koyuyoruz. Yeşil soğanı doğrayıp ilave ediyoruz. Zeytinyağı, tuz ve karabiber atıp karıştırıyoruz. Servis tabağının kenarlarına patates salatası, roka koyuyoruz. Kiraz domatesleri de ikiye kesip üzerlerine koyuyoruz. Kızarttığımız balıkları da koyarak servis ediyoruz.