Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Ayva Reçeli
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 kg ayva
2 kg toz şeker
1,5 lt su
10 karanfil
1 adet limon suyu

HAZIRLANIŞI:

Ayvaların kabuklarını soyun. Ayvaların kabuklarını soyduktan sonra rendeleyin. Tencereye 1,5 litre suyu alın. Tencereye rendelenmiş ayvaları ilave edin. Ayvanın çekirdeklerini de ilave edin. Ayvaları ilk önce su ile beraber haşlayın ve kaynamaya bırakın.

Ayvalar piştikten sonra tencereye 2 kg toz şeker ilave edin. Üzerine 10 adet karanfil ilave edin ve pişirmeye devam edin.

Ayva reçelini ocaktan almadan 10 dakika önce limon suyunu ilave edin. Ayva reçeli piştikten sonra sıcak olarak kavanoza boşaltın. Kavanozun kapağını kapatın.
Kategorisi
Reçel ve Turşu Tarifleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
ayva,reçel,oktay usta,oktayusta,ayva reçeli,
Benzer Tarifler
Kivi Reçeli
Kivileri soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Tencereye 2 su bardağı su döküyoruz.
Ayva Reçeli
HAZIRLANIŞI: Ayvaların kabuklarını soyun. Ayvaların kabuklarını soyduktan sonra rendeleyin. Tencereye 1,5 litre suyu alın. Tencereye rendelenmiş ayvaları ilave edin. Ayvanın çekirdeklerini de ilave edin.
Kırmızı Biber Sos
HAZIRLANIŞI: Kırmızı biberlerin çekirdeklerini ayıklayıp, rondodan geçiriyoruz. Rondoda püre haline gelen biberleri tencereye alıyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte arada karıştırarak pişiriyoruz
Pratik Turşu Tarifi
HAZIRLANIŞI: Geniş ve büyük bir tencereye 20 su bardağı su boşaltıyoruz. Üzerine 5 yemek kaşığı kadar iri tuzdan ilave ediyoruz.
Havuç Reçeli
HAZIRLANIŞI: 1 kg havuzun kabuklarını soyun. Havuçları rendeleyin. Tencereye rendelenmiş havuçları ilave edin. 2 adet portakal, 2 greyfurt sıkın. Tencereye havuçların üzerine portakal suyu ve greyfurt suyunu ilave edin. Üzerine 2 adet elmayı rendeleyin.
Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Küçük ya da orta boy çilekleri ayıklıyoruz. Büyük boy çelik tencereye çilekleri koyuyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve 5 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Şeker eriyince orta ateşte pişirmeye devam ediyoruz.
Turunçgil Reçeli
HAZIRLANIŞI: Toplam 2,5 kg olan turunçgiller ve 1 adet limonun kabuklarını soyun. Net 2 kg turunçgil elde edin. Turunçgilleri küp olarak kesin. Tencereye turunçgilleri ilave edin.
Şeftali Konservesi
HAZIRLANIŞI: Şekerimizler suyumuzu tencerenin içine koyup güzelce kaynatmaya baslıyoruz. Bu aradada şeftalilerimizin kabuklarını soyarak iki tarafa bölüyoruz. Şeftalilerin çekirdeklerinize çıkararak kavanozların içine yarım şeftali sığacak şekilde üst üste diziyoruz.
Elma Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Elmaları sapını, çekirdeğini ayırmadan 4'e bölüyoruz ve 5 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Gül Reçeli
HAZIRLANIŞI: Suyu ve toz şekeri geniş bir tencereye koyup kaynatıyoruz.
Turşu Kavurması
HAZIRLANIŞI: Soğanları ve fasulye turşusunu doğrayın. Tavaya tereyağını ve mısırözü yağı koyun, soğanları kavurun. Üzerine fasulyeyi ve püreyi ekleyip karıştırın. Kavurun ve altını kapatın. Servis tabağına alın ve maydanozlarla süsleyin.
Mor Lahana Turşusu
HAZIRLANIŞI: Yıkanmış mor lahanayı ince bir şekilde doğruyoruz. Biraz tuz serpip harmanlıyoruz. Cam bir kavanoza koyuyoruz.
  • YORUMLAR