Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Ayva Reçeli
HAZIRLANIŞI
MALZEME LİSTESİ:

2 kg ayva
2 kg toz şeker
1,5 lt su
10 karanfil
1 adet limon suyu

HAZIRLANIŞI:

Ayvaların kabuklarını soyun. Ayvaların kabuklarını soyduktan sonra rendeleyin. Tencereye 1,5 litre suyu alın. Tencereye rendelenmiş ayvaları ilave edin. Ayvanın çekirdeklerini de ilave edin. Ayvaları ilk önce su ile beraber haşlayın ve kaynamaya bırakın.

Ayvalar piştikten sonra tencereye 2 kg toz şeker ilave edin. Üzerine 10 adet karanfil ilave edin ve pişirmeye devam edin.

Ayva reçelini ocaktan almadan 10 dakika önce limon suyunu ilave edin. Ayva reçeli piştikten sonra sıcak olarak kavanoza boşaltın. Kavanozun kapağını kapatın.
Kategorisi
Reçel ve Turşu Tarifleri
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
ayva,reçel,oktay usta,oktayusta,ayva reçeli,
Benzer Tarifler
Gül Reçeli
HAZIRLANIŞI: Suyu ve toz şekeri geniş bir tencereye koyup kaynatıyoruz.
Portakal Reçeli
HAZIRLANIŞI: Tırtıklı bıçakla portakalların üstünden bastırarak geçiyoruz ve portakalın gazını çıkarıyoruz.
İncir Reçeli
Tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip, ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Ayrı bir tarafta incirlerin kabuklarını ince olmayacak şekilde soyuyoruz
Acı Biber Turşusu
HAZIRLANIŞI: Acı biberleri kavanoza dolduruyoruz. Aralara sarımsakları atıyoruz. Üzerine toz şekerini ve tuzunu koyuyoruz.
Şeftali Konservesi
HAZIRLANIŞI: Şekerimizler suyumuzu tencerenin içine koyup güzelce kaynatmaya baslıyoruz. Bu aradada şeftalilerimizin kabuklarını soyarak iki tarafa bölüyoruz. Şeftalilerin çekirdeklerinize çıkararak kavanozların içine yarım şeftali sığacak şekilde üst üste diziyoruz.
Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Küçük ya da orta boy çilekleri ayıklıyoruz. Büyük boy çelik tencereye çilekleri koyuyoruz. Toz şekeri döküyoruz ve 5 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Şeker eriyince orta ateşte pişirmeye devam ediyoruz.
Elma Sirkesi
HAZIRLANIŞI: Elmaları sapını, çekirdeğini ayırmadan 4'e bölüyoruz ve 5 litrelik kavanoza dolduruyoruz.
Şeftali Marmelatı
HAZIRLANIŞI: Şeftalileri soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Tencereye alıyoruz, suyunu döküyoruz ve pişirmeye başlıyoruz. Yumuşayınca blendırdan geçiriyoruz.
Pratik Çilek Reçeli
HAZIRLANIŞI: Çilekleri orta boy olarak alıp, saplarını ayıklıyoruz. İyice yıkıyoruz. Daha sonrasında geniş bir tencereye çilekleri alıyoruz.
Kornişon Turşusu
HAZIRLANIŞI: Salatalıkların sap kısımlarını kesiyoruz ve bıçak ucuyla hafif deliyoruz. 3litrelik cam kavanozun zeminine önce 1 avuç nohut atıyoruz.
Portakal Reçeli
Portakalların kabuklarını rendeliyoruz ve elma dilimi şeklinde dilimliyoruz, sonra küçük doğruyoruz.
Mor Lahana Turşusu
HAZIRLANIŞI: Yıkanmış mor lahanayı ince bir şekilde doğruyoruz. Biraz tuz serpip harmanlıyoruz. Cam bir kavanoza koyuyoruz.
  • YORUMLAR