Oktay Usta [Resmi WEB Sitesi] 
Yemek Resmi
Yemek Resmi
3 Katlı Salata
HAZIRLANIŞI
HAZIRLANIŞI:

Havuçları soyuyoruz ve rendeliyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyuyoruz ve havuçları soteliyoruz. Altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz. Yoğurdu bir kaseye alıyoruz. İçine mayonezi katıyoruz ve çırpıyoruz. Bu karışımdan iki kaşık kadarını havucun içine koyuyoruz ve karıştırıyoruz.

Dereotunu doğruyoruz ve onu da yoğurt kasesine alıp karıştırıyoruz. Böylece iki ayrı yoğurtlu karışım elde ediyoruz. Kerevizi soyuyoruz ve rendeliyoruz. Dereotlu karışımın içine kerevizi ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

Elmayı da soyup, rendeliyoruz ve kerevizin olduğu kaseye ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Tadına bakarak tuzunu ilave ediyoruz. Ayrı bir tabağa pancar turşusunu rendeliyoruz. Altı boş olan pasta çemberini servis tabağına koyuyoruz. Zemine kerevizli beyaz harcı koyuyoruz ve kaşıkla üzerini düzeltiyoruz. Üzerine pancar harcını ilave ediyoruz ve üstünü düzlüyoruz. En üste de havuçlu karışımı koyup bastırıyoruz. Üzerine de çekilmiş ceviz serpiyoruz. Bir süre dinlediriyoruz. Kalıbından çıkararak servis ediyoruz. Aynı işlemi bardakta da yapıp servis edebiliriz.

3 KATLI SALATA

2 kereviz
1 kase pancar turşusu
1 elma
3 havuç
1 tutam dereotu
1 kase yoğurt
2 çorba k. mayonez
tuz
zeytinyağı

ÜZERİ İÇİN:

ceviz
Kategorisi
Salatalar
Oluşturma Tarihi
Zorluk
Orta
Süre
Servis
Etiketler :
Benzer Tarifler
Pembe Soslu Mantar Salatası
HAZIRLANIŞI: Mantarları doğruyoruz. Tavaya az sıvıyağ koyup mantarları soteliyoruz. Karıştırma kabına yoğurdu koyuyoruz. Ketçap ve mayonezi ilave ediyoruz. Zeytinyağı, toz kırmızı biber ekliyoruz ve karıştırıyoruz.
Tavuklu Patates Salatası
HAZIRLANIŞI: Patatesleri ve tavuk butları ayrı tencerelerde haşlıyoruz. Patatesleri soyuyoruz ve kü doğruyoruz. Bir kasede hardalı, yoğurdu, zeytinyağını ve limon suyunu karıştırıyoruz.
Soya Filizli Salata
HAZIRLANIŞI: Karıştırma kabına haşlanmış meksika fasulyeyi ve mısırı koyuyoruz. Köz biberi, turşuyu ve soya filizini doğrayıp ilave ediyoruz. İçine limon suyunu sıkıyoruz, zeytinyağını döküyoruz.
Zeytinli Kırma Salata
HAZIRLANIŞI: Yeşillikleri elimizle kopartıyoruz. Zeytinyağı ve balzamik sirke döküp karıştırıyoruz. Servis tabağının zeminine koyuyoruz. Siyah zeytin, yeşil zeytin ve kuru domatesleri ince bir şekilde doğrayıp karıştırıyoruz.
Köz Patlıcanlı Semizotu Salatası
Patlıcanları köz aparatına yerleştirip ocak üzerinde közlüyoruz. Közlenmiş patlıcanları soyuyoruz ve doğruyoruz.
Karnabahar Salatası
HAZIRLANIŞI: Karnabaharı çiçeklerine ayırıyoruz. Kaynayan suya koyuyoruz ve 10 dakika haşlıyoruz. Kaynar sudan çıkardığımız gibi soğuk su dolu bir kaseye koyuyoruz.
Pancarlı Bahçe Salatası
Yeşillikleri doğruyoruz ve servis tabağına koyuyoruz.
Pancarlı Makarna Salatası
Makarna için tencerede su kaynatıyoruz. Tuzunu ve sıvıyağını atıp makarnayı koyuyoruz ve haşlıyoruz.
Söğüş Dilli Salata
Dili söğüş şeklinde dilimliyoruz. Marulu, kaşar peyniri, domatesi, salatalığı ve turşuyu da jülyen doğruyoruz.
Renkli Patates Salata
HAZIRLANIŞI: Haşlanmış patatesleri eziyoruz. Maydanozu ve dereotunu ince ince doğruyoruz. Hepsini karıştırma kabına alıyoruz. İçine limonun suyunu sıkıyoruz, zeytinyağını ve tuzunu döküyoruz.
Patatesli Pancar Salatası
Haşlanmış patatesi soyuyoruz ve küp doğruyoruz. Pancar turşusunu da doğruyoruz.
Yoğurtlu Ezme Salata
HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közlüyoruz ve kabuklarını soyup suyunu süzdürüyoruz. Patlıcanın suyu çıkınca doğarama tahtasına alıp ince ince kıyıyoruz. Kırmızı köz biberleri de doğruyoruz.
  • YORUMLAR
hülya yaykan
Oluşturma Tarihi
05-02-2015
Kastamonu
yaptıklarınızın hepside çok güzel bu programa bayılıyorum Oktay usta çok samimisiniz elinize yüreğinize sağlık